litceymos.ru 1

Урок № З

Тварини і люди

Складання плану, усний переказ тексту за планом.

Складання і запис запитань до прочитаного тексту

Мета: закріпити вміння ділити текст на логічно заверше­ні чистини; складати план готового тексту, компонувати зв'язну розповідь за поданим планом; розвивати вміння письмово оформляти запитання до прочитаного тексту; зв’язно висловлюватися; виховувати почуття любові до тварин.

Обладнання: малюнки із зображенням їжака, кошеняти, птахів; робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

1. Бесіда.


  • Що називається текстом?

  • Які типи текстів ви знаєте?

  • Що можна дібрати до тексту?

  • З яких частин складається текст?

  • Що таке план тексту? З якою метою його складають?

  • Навіщо ставлять запитання до тексту?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.


Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати план тексту та переказувати оповідання за складеним планом, складати за­питання до прочитаного тексту.

IV. Основна частина уроку.

Колективна підготовча робота.

1. Читання вчителем уривку з оповідання О. Буценя «Хто дужче любить?».

Були якось Петько з Миколою в лісі. Суниць вони назбирали мало, зате двох їжаків зловили. Понесли хлопці їжаків додому. Минуло ще кілька днів. Знову зустрілися хлопчики і заспереча­лися, хто з них більше любить свого їжака. Петько хвалиться, що годує їжака молоком, всякого ганчір'я намостив йому в кутку, мало не голки йому чистить. А Миколка сумно мовчав. Йому нічо­го було розповідати. Він відніс їжака до лісу і випустив на волю.

2. Бесіда за змістом тексту.


  • Куди ходили хлопці?

  • Що вони там робили?

  • Куди хлопці віднесли їжаків? .

  • Про що сперечалися друзі, коли зустрілися?

  • Хто насправді більше любить їжака?

3. Складання плану (вчитель записує на дошці).

Орієнтовний план

  1. Петько і Миколка в лісі.

  2. Зустріч хлопчиків.

  3. Розповідь Петька.

  4. Мовчання Миколки.


4. Переказ тексту за планом (усно).

Фізкультхвилинка

Вітер віє нам в лице,

Захиталось деревце,

Вітерець все тихше, тихше,

Деревце все вище, вище.

Руки вгору, руки вниз,

Крок вперед, і повернись!

5. Робота в зошиті (завдання 1).

- Прочитайте. Чому не можна чіпати пташині гнізда?

Діти знайшли в саду гніздечко. У ньому сиділи молоді пташ­ки. Вони ще не вміли літати. Діти забрали пташок, принесли до­дому і показали таткові.

  • Чи добре було б вашій мамі, коли б хтось украв вас із хати?

  • Ні, мама плакала б.

  • А вам чи добре було б тоді?

  • Ні, і ми плакали б і хотіли б додому.

  • Таке саме горе буде матері-пташці й сим діткам.

Діти пожаліли пташок, віднесли в сад і посадили у гніздо.

(За Б. Грінченком)

6. Робота в парах (завдання 2).

  • Складіть план прочитаного тексту. Запишіть.

  • Перекажіть в парах за планом (усно).

V. Самостійна робота учнів.

Читання тексту в зошиті (завдання 3).

Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу.

Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. При­тулилось воно до куща та сидить – тремтить. Ніхто його не по­жаліє. Поверталася зі школи маленька Наталочка. Чує – нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла до­дому. Пригорнулось кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.


(За В. Сухомлинським)

Складання і запис запитань (завдання 4).

Слухання складених запитань і відповідей на них.

VI. Підсумок уроку.


  • Як ви ставитеся до тварин?

  • Чого вас навчили прочитані твори?

  • Які навички та вміння ви удосконалювали сьогодні на уроці?

VII. Домашнє завдання.

Скласти 4-5 запитань на тему «Сад восени».