litceymos.ru 1

Урок № Дата: Клас: 10

Тема уроку: Таблиці в текстових документах. Практична робота „Робота з таблицями і зображеннями у текстових документах”.


Мета уроку: сформувати у учнів поняття про способи вставки та зміни вигляду таблиць у тексі в середовищі текстового редактора; закріпити знання учнів про вставку малюнків у текстовий документ;

розвинути у учнів уміння вставляти в текст таблиці та малюнки;

виховати бережливе ставлення до електроенергії та техніки.

Інструменти і матеріали: комп’ютерний клас, програмне забезпечення Microsoft Word, набір таблиць „Основи інформатики і обчислювальної техніки”, збірник завдань для практичних робіт, опорні схеми.

Тип уроку: комбінований.

Тривалість уроку: 45 хвилин.

Хід уроку.

І. Теоретична частина.

1. Організаційний момент.

Підготувати учнів до сприймання матеріалу і виконання необхідних записів.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Перевірка вивченого матеріалу.

Активний прийом „вірю-невірю”:


  1. Для вставки малюнка в тектовому редакторі Word 2007 необхідно вибрати пункт меню „Основне”

  2. Меню „Параметри сторінки” можна викликати подвійним щигликом лівої кнопки миші на вертикальній лінійці.

  3. Розділ підменю „Колонтитули” знаходиться в меню „Розмітка сторінки”.

  4. Всі операції виконані над малюнком можна відмінити однію дією.

  5. Після вставки верхнього або нижнього колонтитула кількість рядків, які вміщуються на сторінку зменшиться.

  6. Для того щоб використати нестандартний маркер треба вибрати пункт меню „Визначити новий маркер”

2.2. Техніка безпеки.

3. Мотивація навчальної діяльності.

- Повідомлення теми та мети уроку.

- Анкета базових знань учнів.

- Проблемне питання: Як зробити частину таблиці невидимою, не змінюючи її структури?

- Алгоритм вставлення таблиці в документ.

( На дошці знаходиться порожній алгоритм, який ми заповнимо на протязі уроку.)

4. Викладення нового матеріалу.

Вставка зображень.

Можливість графічного оформлення тексту - одна з основних особливостей, що відрізняють простий текстовий редактор від потужної видавничої системи. І в цьому змісті Word виглядає досить гідно, маючи у своєму розпорядженні досить потужні інструмент для роботи із таблицями та зображеннями.

За допомогою Word можна створити по-справжньому гарний документ, прикрашений таблицями, картинками й оформлювальними елементами. Для того щоб записати якісь дані, дуже важливі, і щоб вони весь час були “на очах”, то не зручно їх подавати у вигляді тексту. Зручніше користуватися таблицями.

Текстовий документ Microsoft Word володіє дивовижно гнучкими і потужними засобами створення таблиць як для друкованих. Так і для електронних документів.

Є три основні засоби створення таблиць.

1-й спосіб

Вставка таблиці за допомогою панелі інструментів "Вставить"


  1. Помістіть курсор в тому місці документа, куди вимагається вставити таблицю.

  2. На стандартній панелі, в пункті меню Вставлення натисніть стрілку поряд із значком Таблиця.

  3. У сітці таблиці виділите курсором при натиснутій кнопці миші потрібну кількість рядків і стовпців, а потім відпустите кнопку.

2-й спосіб

Вставка таблиці за допомогою команд меню

  1. Помістіть курсор в тому місці документа, куди вимагається вставити таблицю.

  2. Виберіть команду Таблиця – Вставити таблицю.

  3. У пункті „Розмір таблиці” вкажіть кількість стовпців і рядків.
  4. Виберіть потрібні параметри і натисніть кнопку ОК.


3-й спосіб

Вставка таблиці за допомогою команд меню

  1. Помістіть курсор в тому місці документа, куди вимагається вставити таблицю.

  2. Виберіть команду Таблиця – Накреслити таблицю.

  3. Накресліть необхідну кількість рядків і стовпців.


Після вставки таблиці на панелі інструментів з’являються два додаткових меню „Конструктор” та „Макет”.

Меню „Конструктор” містить такі розділи: „Параметри стилів таблиць”, „Стилі таблиць”, „Накрестити межі”.


(Поясненнюю функції кнопок кожного розділу вказаних розділів використовуючи програму для демонстрації екрану вчителя по локальній мережі NetOpSchool та опорну схему.)


Опорна схема

Робота з таблицями


Дія

Способи виконання

Вставка таблиці

1. За допомогою пункту меню «Вставлення» (кнопка ) d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\таблиця.jpg

d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\вставити таблицю.jpg


2. Кнопка

Додавання рядків

Меню «Макет» Кнопки d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\вставити.jpg




Видалення рядків

Меню «Макет» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\видалити.jpg


Об’єднання клітинок

Меню «Макет» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\обєднати клітинки.jpg


Розділення клітинок

Меню «Макет» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\розділити клітинки.jpg


Вирівнювання ширини стовпців

Меню «Макет» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\вирівнювання ширини стовпців.jpg


Вирівнювання висоти рядків

Меню «Макет» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\вирівнювання висоти рядків.jpg

Затінення клітинки


Меню «Конструктор» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\затінення.jpg


Зміна кольору пера

Меню «Конструктор» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\зміна кольору пера.jpg


Накреслити таблицю

Меню «Конструктор» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\накреслити таблицю.jpg


Видалити частину таблицю

Меню «Конструктор» Кнопка d:\мои документы\саня\атестація\відкритий урок 2010\кнопки\гумка.jpg



5. Закріплення отриманих знань.

- Гра „Морський бій”.

1.Який пункт меню необхідно вибрати для вставки таблиці?

а)Основне

б)Вставлення

в)Вигляд

г)Розсилки

2. Який пункт меню необхідно вибрати для вирівнювання ширини стовпців?

а)Вставлення

б)Макет

в)Конструктор

г)Вигляд

3.В якому розділі пункту меню Макет можна змінити напрям тексту в клітинці?

а)Дані

б)Об’єднання


в)Вирівнювання

г)Розмір клітинки

4. В якому розділі пункту меню Конструктор можна встановити затінення клітинки?

а)Параметри стилів таблиці

б)Накреслити межі

в)Рядки та стовпці

г)Стилі таблиць

5. В якому розділі пункту меню Конструктор можна встановити затінення клітинки?

а) Накреслити межі

б) Параметри стилів таблиці

в)Рядки та стовпці

г)Стилі таблиць

6. В якому розділі пункту меню Макет можна видалити стовпці?

а)Рядки та стовпці

б)Об’єднання

в)Вирівнювання

г)Розмір клітинки




а

б

в

г

1




х







2




х







3







х




4










х

5

х








6

х












ІІ. Практична робота.

5.1. Організаційний момент.

5.2. Вступний інструктаж. (Фронтальний та індивідуальний)

Пояснити правила виконання роботи, характеризувати вимоги до якості роботи.

В нашій школі найближчим часом буде проведений тиждень англійської мови і від вчителя англійської мови нам надійшло прохання про допомогу в створенні кросворду для стінгазети на цей тиждень.

Вам пропонується виступити в ролі дослідників і підготувати кросворд для тижня англійської мови. Але щоб зацікавити більше учнів нам необхідно створити не звичайний кросворд, а замінити текстове пояснення на малюнок, розмістивши його біля певного рядка.

Відкрийте „Збірники завдань для практичних робіт” на сторінці 16 і прочитайте завдання до практичної роботи № 17 „Робота з таблицями і зображеннями у текстових документах”

На ваших комп’ютерах за адресою D:\Завдання\Word\ знаходяться файл-заготовка Завдання_вставка_малюнків_кросворд.docх (в якому розміщено малюнки). Частина малюнків знаходиться за тією ж адресою в папці Малюнки_кросворд. Деяких малюнків не вистачає і вам необхідно знайти їх самостійно будь-якими відомими вам способами.

5.3. Самостійна робота.

Учні І-ІІ рівня навчальних досягнень повинні створити кросворд та вставити малюнки з файлу Завдання_вставка_малюнків_кросворд.docх. Працюють за моєю допомогою.

Учні ІІІ рівня навчальних досягнень повинні створити кросворд та вставити малюнки з файлу Завдання_вставка_малюнків_кросворд.docх та паки Малюнки_кросворд. Працюють самостійно.

Учні IV рівня навчальних досягнень повинні створити кросворд та вставити всі малюнки. Працюють самостійно.


5.4. Поточний інструктаж.

Надавати допомогу учням, які допускають помилки, затруднюються самостійно виконати завдання.


(Під час роботи учні 2 рази за урок виконують гімнастику для очей)


ІІІ. Підсумок заняття.

- Анкета базових знань учнів.

- Зробити узагальнення теми уроку та досягнення його мети.

- Коментар оцінок.

При оцінці роботи враховується:


  1. Правильність виконання прийома.

  2. Вміння пояснити техніку його виконання.

  3. Оптимальна кількість часу, витраченого на роботу.

  4. Охайність при виконанні завдання.

  5. Уміння користуватися обладнанням.

  6. Дисциплинованість та уміння працювати у колективі.

VІ. Домашнє завдання.

Сворити на папері кросворд до тижня інформатики.



Остренко О.А.