litceymos.ru 1

Я і Україна

(громадянська освіта)

Тема:
Про дружбу і товаришування.

Мета: Створити умови для формування предметних компетентній та базових компетентностей: продовжувати формувати в учнів уявлення про людські чесноти. Зміст понять «друг», «дружба», сприяти розвитку вміння осмислювати духовні цінності, мораль, самосвідомість. Виховувати у дітей дружелюбне ставлення одне до одного.

Обладнання: картки-завдання для груп, завдання для учнів, листочки осінні, мультфільм, тлумачний словник, записки на дошці, підручник, друкований зошит.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.


  1. 2 учні працюють за картками:

  1. Людські чесноти

  • Які чесноти притаманні тобі?

  1. Деревце доброти і милосердя

  • Які слова доброти і милосердя виросли на твоєму дереві?

Фронтальне опитування

Метод «Мікрофон»

  • Які слова повинна вживати ввічлива людина?

  • Яку людину називають щедрою?

  • Твої побажання жадібній людині?

  • Яку людину називають доброю? Назви добрих людей.

Підсумок перевірки домашнього завдання.

Отже, я побачила, що ви добре засвоїли людські чесноти, добро, милосердя. Але єдине на що треба звернути увагу – це не тільки знати, а й застосовувати їх у своєму житті. Головними словами у нашому житті повинні бути такі слова. Допоможіть прочитати: (Комунікативна компетентність)

Людина в цьому світі лиш добро повинна творити.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Перегляд мультика.

Поміркуємо над якою темою будемо працювати (дружба, товаришування). Усмішка – початок дружби.

Чи важлива сьогодні ця тема? Доведіть. (Мотиваційна компетентність)

IV. Робота над темою








(Асоціативний кущ)


  1. Довідкове бюро (Самоосвітня компетентність)

Що означає слово «дружба»?

Дружба – добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності , відданості.

Дружити – перебувати в добрих, приязних стосунках, підтримувати дружбу, бути друзями.

Що ще можемо добавити до асоціації куща?

  1. Фізкультхвилинка (вправи під музичний супровід)

  2. Робота з підручником: (Навчальна компетентність)

  • текст читають учні

  • запитання після тексту

  1. Працюємо над текстом «Жартома і всерйоз» (робота в парах) (Соціальна компетентність)

  • осінні листочки – серйозне

  • інші діти – жартома

Перевірка виконання завдань.

Отже, осінь радіє, що її листочки допомогли вам знайти правильні твердження і залишає нам їх на згадку. Адже, сьогодні вже 1 день зими.

  1. Робота в групах (Соціальна компетентність)

  • Кожна група одержує завдання

  1. Скласти прислів’я. Пояснити їх значення.

  2. Виписати поради другу.

  3. Аналіз життєвих ситуацій.
  4. Як правильно дружити прочитай і частку «не» де слід додай.


  5. Розіграти сценку «В гості до хворого друга»

  • Хто і як з друзів себе поводив?

Закріплення вивченого матеріалу.

От і завершується наш урок. Думаю, ви всі зрозуміли, яким повинен бути справжній друг. А які мають бути риси характеру друга ви маєте мені показати, виконавши завдання в зошиті на сторінці 22.

1 3 4 6 9 10 11 12

Перевірка: 1 учень – читає, а я перевіряю 5 зошитів.

Закінчимо урок віночком побажань своєму другу.

  • Я бажаю всім вам і нашим гостям бути справжніми друзями, здоровими, щасливими і усміхненими і успішними.

Очікувальні результати:

  • мають уявлення про людські чесноти;

  • розуміють зміст понять «друг», «дружба»;

  • навчились осмислювати духовні цінності, мораль, самосвідомість;

  • творчо працювали над складанням прислів’їв;

  • вміють аналізувати життєві ситуації.


Використана література:

  1. Байбара Т.М.,Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 класу. – К. :Форум, 2003. – 176 с.

  2. Народ скаже, як зав’яже: прислів’я, приказки, загадки, скоромовки. – К. : Веселка, 1985.

  3. Пометун О., Пироженко Л. Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід. – К., 2002.

  4. Програма для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи – К. : Початкова школа, 2006. – 432 с.

  5. Сухомлинський В.О, Серце віддаю дітям. – Т. 3-5.

  6. Хитяєва Л.П., Діптан Н.В. Я і Україна (Громадянська освіта, Природознавство): Робочий зошит. 3 клас. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 64с.