litceymos.ru 1

Момот Ніна Григорівна, вчитель початкових класів ЗНЗ№ 35 м. Чернігова.

Урок - дослідження з Я і Україна проведений

у 2 класі по темі:

"Царство тварин" Практична робота (визначення за істотними ознаками груп тварин)

Мета: Ознайомити учнів із різноманітним світом тварин. Формувати поняття "комахи", "птахи", "звірі", уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками. Розвивати логічне мислення через завдання на порівняння; доведення, вилучення зайвого, вчити встановлювати взаємозв’язки між рослинами і тваринами, між самими тваринами.

Обладнання: предметні малюнки природи, малюнки рослин (ялинка, калина), малюнки тварин (комах, звірів, птахів), запис на дошці, "розумний кубик" для інтерактивної гри; костюм мишки.

Хід уроку

I Організаційний момент

- Діти я рада Вас вітати на нашому уроці Я і Україна. Сьогодні у нас особливий урок, до нас завітали гості. А гостям завжди ми раді. Тож давайте розпочнемо наш урок з побажання і реклами:

Добрий день, у добрий час,

Всіх гостей вітаємо.

Здоров’я, творчих успіхів

Усім ми побажаємо.

Отже, ми побажали всім добра. Тому я сподіваюсь, що наш урок буде саме таким: - Ну, а тепер як же без реклами

Ми будемо

-активні

-працьовиті

-творчі

Урок буде

- продуктивний

-цікавий

-добрий

II Повторення і закріплення

1. Повідомлення синоптика, який сьогодні день?

Гра "Мікрофон" (передаючи один одному мікрофон, діти розповідають про погоду: стан неба, температуру повітря, опади).

2. Актуалізація опорних знань

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси


усе так гарно, чисто, незрадливо

усе як є -дорога, явори.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись із Богом говори...

усе моє, все зветься - Україна


Діти як одним словом можна назвати

це все диво? (Природа)

Метод "гронування"







- Так, дійсно, це одна частиночка України, це є її чудова, прекрасна природа... Недаремно в народі є прислів’я, яке пов’язане з природою і Україною.

Метод "Незакінчене речення"

Без ... і ... немає України.

- До якого царства природи належать дані слова?

(До рослин) - Чим відрізняються одне від одного? До якої групи належать? (Дерева і кущі)

-Які ще рослини є красою України? ( Квіти)

-До якої групи вони належать? (Трав’янисті рослини)

(Поміняти на дерева без листя з снігом)

- Ой, що це трапилось з нашими рослинами?

- Яка це пора року? - Що приносить нам зима?

- Без якої рослини не може пройти свято Нового року? (Ялинка)

-Що ми знаємо про цю рослину? Це рослина. Належить до групи дерев, бо в неї один міцний стовбурець, крона. Замість листочків в неї хвоїнки, тому це дерево хвойне)

III. Повідомлення і мета уроку

Робота в парах

1) - Свято Нового року теж якоюсь мірою пов’язане ще з одним царством природи. З яким саме царством ми дізнаємось, коли пограємо у "смачну та корисну" гру "банани" (Закресліть у даному рядку шість літер, літери, які залишилися, складуть добре відоме слово) (Тварини)

-Яким же чином царство тварин пов’язане зі святом Нового року? (Бо кожен рік - є символом тієї чи іншої тварини за Китайським гороскопом)

2009 рік - це рік Бика (Корови)

Вона до нас і завітала сьогодні.


А наступний рік - буде символом іншої тварини.

Відгадаємо загадку:

Він такий ікластий,

Найстрашніший у тайзі -

Перед ним тремтять усі

Як роздявить пащу "Игррр!"

Називають звіра - (Тигр)

2) Розрізнення тварин за місцем проживання і за доглядом.

Де живе корова? Хто за нею доглядає?

Висновок: свійська тварина.

Де живе тигр? Хто за ним доглядає?

Висновок: дика тварина.

- Назвати свійських тварин, диких тварин.

IV Робота над новим матеріалом.

-Які дії виконує корова? (Ходить, бігає, мукає)

-Які дії виконує тигр? (Бігає, полює, ричить)

Отже, різні тварини можуть виконувати різні дії: одні - літають; інші - плавають, а ще інші - ходять, стрибають, повзають. Тому тварини, як і рослини теж поділяються на групи. Тіло тварин, як і рослин, складається з органів.

У різнихтварин вони різні.

- Зараз з вашою допомогою і спробуємо виділити групи тварин. Робота в III групах. Кожна група отримає завдання за допомогою "Розумного кубика"

- Попрацюємо в "Чарівних квадратах". У клітинках заховалися слова, знайдіть їх та обведіть.

Подумайте як назвати ці предмети одним словом. Спікер - наз. вишуканих тварин в кожній групі і називають їх одним словом.

7. Виходить до дошки одягає корону з відповідною назвою:

Комахи:

1.метелик;

2. бджола;

3. комар;

4. мурашка;

5. муха;

6. жук;

7. сонечко;

Звірі:

1. вовк;

2. слон;

3. лисиця;

4. їжак;


5. миша;

6.заєць;

7. ведмідь;


Птахи:

півень;

сорока;

сова;

лебідь;

ворона;

журавель;

соловей.


Фізкультхвилинка

Гра "Понтомімо" (показати квіточку - метелик - яку тварину нагадує? ягоди малину, мед, показати гребінець - півень, капусту - зайчик; гілочка дерева - олень. Кожен учень з короною на голові імітує тварину з своєї групи. Учні відгадують.

V Закріплення набутих знань

Гра "Кутки"

1) Діти з коронами стоять біля дошки. На партах у учнів лежать предметні малюнки з тваринами. Утворюють коло навколо своєї групи.

Назвати істотні ознаки кожної групи.

Звірі - ; Комахи - ; Птахи - ;

2) Робота на перспективу:

Відгадайте про яку тварину йдеться?

а) Пропускає через себе велику к-сть грунту, збагачує при цьому поживними речовинами, розпушує;

б) прискорює гниття решток;

в) сприяє проникненню у грунт води та повітря.

(Про черв’яка...) До якої групи належить дізнаємось пізніше.

VI Взаємозв’язок у природі

- Чим схожі тварини кіт і корова? (Це звірі)

-Чим відрізняються? (розміром, способом живлення)

- Так, відомо, що коти люблять молоко. Вчений Дарвін (біолог) довів, що чим більше котів, тим більше молока. Ви згодні.Чому?

(Відповідь: Так, тому, що чим більше котів, тим більше мишей вони з’їдять. Чим менше стане мишей, тим більше буде трав’янистих чи зернових культур, які їдять корови і тому в них буде більше молока).

Висновок - в природі все зв’язане між собою.

- А хто ще з звірів поїдає мишей? (їжак, вуж, сови - це тварини).

Де живе їжачок? Де котик?

Кому з них краще живеться?


Сюрприз від їжачка:

За ключовими словами спробуйте здогадатись про що буде текст:

Петько, Василько, ліс,назбирали, їжачки, любов, годує, відніс.

- Хто з хлопчиків найбільше любив їжачка?

VII Охорона тварин

1) про тварин взимку в парах:

(запасний варіант)

Тварини потребують охорони. Деяких видів тварин так як і рослин стає менше, а деякі взагалі зникають. Тому рідкісних тварин заносять до Червоної Книги. (Червона - означає заборона)

3) Сюрпризний момент

Вбігає Мишеня і приносить телеграму від природи: Зачитування вірша

"Я нехочу".

VIII Підсумок уроку

1) -Чи здійснилися ваші сподівання щодо уроку.

2) Складання "Сенкому"

Тварини: дикі ,свійські - годують, одягають, допомагають.

Тварини - жива природа

Піклуйтесь про тварин.

IХ Домашнє завдання намалювати і розповісти про неї.

МЕТЕЛИКА ЛОВИТИ Я НЕ ХОЧУ:

ВІН - КВІТКА НЕБА,

ХАЙ ЖИВЕ СОБІ!

ХАЙ КРИЛЬЦЯМИ БАРВИСТИМИ ТРІПОЧЕ,

ЩОБ РАДІСНО БУЛО МЕНІ Й ТОБІ!

І КВІТКУ ЛІСОВУ НЕ СТАНУ РВАТИ,

ЇЇ ДОДОМУ Я НЕ ПОНЕСУ,

БО ВДОМА ЇЙ ДЖМЕЛЯ НЕ ПОГОЙДАТИ

І НЕ ПОПИТИ РАНКАМИ РОСУ!

І НІ СТЕБЛИНКУ,

ГІЛКУ ЧИ ТРАВИНКУ

Я НЕ ОБРАЖУ:

ЦЕ - СТРАШЕННИЙ ГРІХ!

БО В КОЖНІЙ З НИХ

ЖИВЕ ТРЕМКА ЖИВИНКА,

ЩО СВІТИТЬСЯ ДОВІРОЮ ДО ВСІХ...