litceymos.ru 1






Тема уроку: Хобі.

Мета уроку: - активізувати лексику до теми уроку,


  • розвивати усне мовлення учнів, логічне мислення,

  • розвивати навички читання і перекладу,

  • тренувати вміння учнів ставити запитання і відповідати на них,

  • тренувати вміння учнів розгадувати кросворди.

Обладнання: підручник, картки для самостійної роботи НО1, НО2, НО3.


Хід уроку:

  1. Привітання:

( Вчитель та учні вітаються)

Т.: -Good morning, pupils!

- Sit down, please!


2. Організаційний момент. Розмова із черговим:

( Вчитель та черговий учень розмовляють про відсутніх учнів, про погоду і домашнє завдання)

Т.: - Who is on duty today?

- Who is absent today?

- Is he/ she ill? Are they ill?

- What is the weather like today?

- Do you like such weather? Why?

- What was your hometask for today?


3. Перевірка домашнього завдання:

( Вчитель перевіряє домашнє завдання учнів)

Т.: - Show me please your copy-books.


4. Повідомлення теми уроку:

( Вчитель повідомляє учням тему уроку)

Т.: - Today we’ll speak about your hobbies. You’ll read about hobbies of other people, you’ll ask each other about your hobbies and you’ll do a crossword.


5. Активізація лексики до теми уроку:

( Учні відповідають на запитання вчителя)

Т.: - Do you know what hobby is?

- What hobbies do you know?

(Учитель пояснює матеріал написаний на дошці)

Т.: - Now look at the blackboard. All hobbies are divided into four types:

1) Doing or playing things (different kinds of sports, games);


2) Making things (drawing, painting, sculpture);

3) Collecting things (coins, stamps, cars);

4) Learning things (poems, new words).


6.Читання:

( Учні читають і перекладають тексти – вправа 1 ст. 88)

T.: - Now open your books on page 88 and find exercise 1. Your task is to read and translate the following texts.


7.Говоріння:

( Учні відповідають на запитання вчителя)

T.: - Who plays computer games?

- Who trains in the gym every day?

- Who doesn’t want to be a professional sportsman?

- Who wants to be famous?

- Who is sure that sport helps everyone to be strong and healthy?

- Who does his homework before school?


8.Письмо:

( Учні виконують завдання на картках - НО1)

T.: - Now I’ll give you some cards. Your task is to translate the following kinds of hobbies and to match them with the following pictures.


9. Говоріння:

( Учні відповідають на запитання вчителя)

T.: - So what is Ukrainian for listening to music and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for watching cartoons and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for playing chess and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for flying kites and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for singing and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for reading and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for painting and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for dancing and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for riding bikes and what is the number of the picture?

- What is Ukrainian for taking photos and what is the number of the picture?



10. Фізична та мовленнєва розминка.

( Учні роблять зарядку повторюючи за вчителем)

Т.: - Now let’s have a rest and do some exercises.


Morning exercises.

Hands on your hips!

Hands on your knees!

Put them behind you!

Touch your shoulders!

Touch your nose!

Touch your ears!

Touch your toes!

Hands up!

Hands down!

Hands on hips!

And sit down!


11. Розгадування кросворда.

( Учні розгадують кросворд, у якому необхідно знайти 5 видів хобі і викреслити їх - НО2)

Т.: - Your task is to find 5 kinds of hobby in this crossword.


12. Аудіювання.

( Учні слухають текст про Памелу)

T.: - Now listen to the text about Pamela.

My name is Pamela. I’m from Dover in Great Britain. I have got a lot of hobbies and interests. In school I like Literature and Geography. I like reading books about travellings to different countries. I want to go to Australia to see unusual animals there. I also like pop music. My favourite singer is Kylie Minogue. I think she is beautiful and she sings well. She also dances very well and my favourite hobby is dancing. My dream is to dance in the group of some pop-star.


13. Письмо.

( Учні виконують завдання на картках HO3)

T.: - Now your task is to complete these tables about Pamela and then write the same information about yourselves.


14. Гра “Guess my hobby”.

( Учні вгадують хобі своїх однокласників)

P.: - Is your hobby…?


15. Підведення підсумків уроку.

( Учитель підводить підсумок уроку)

T.: - What were we speaking today about?

- Well, I’m very glad with you today.

- Your marks today are…


16. Домашнє завдання.

( Учні записують домашнє завдання у щоденники)

T.: - Now take your daybooks and write down your hometask.

- Your hometask is to write a short story about your hobby.


17. Закінчення уроку.

( Вчитель та учні прощаються)

T.: - The lesson is over.

- Good-bye, pupils.